Фер-Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположбата на поранешната општинска заедница Фер-Ланд во рамките на округот Северна Фризија

Фер-Ланд (германски: Föhr-Land) — поранешна општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓала на островот Фер (освен слободниот град Вик на Фер), во Северното Море, околу 45 километри северозападно од Хузум. Нејзиното седиште било во Мидлум до 1 август 2006 година, кога било преместено во Вик на Фер. Во јануари 2007 година, општинската заедница Фер-Ланд била споена со слободниот град Вик на Фер и општинската заедница Амрум, со кои ја создале општинската заедница Фер-Амрум.

До 1 јануари 2007 година, општинската заедница Фер-Ланд се состоела од следниве општини:

 1. Алкерзум
 2. Боргзум
 3. Дунзум
 4. Мидлум
 5. Ниблум
 6. Ефенум
 7. Олдзум
 8. Зидеренде
 9. Утерзум
 10. Витзум
 11. Вриксум