Алкерзум

Координати: 54°42′35″N 8°30′46″E / 54.70972° СГШ; 8.51278° ИГД / 54.70972; 8.51278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алкерзум
Уметничката галерија во Алкерзум
Уметничката галерија во Алкерзум
Уметничката галерија во Алкерзум
Алкерзум во рамките на Германија
Алкерзум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фер-Амрум
Градоначалник Ина Кетелс
Основни податоци
Површина 9,07 км2
Надм. височина 6 м
Население 397 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25938
Повик. бр. 04681
Портал www.alkersum.de
Местоположба на Алкерзум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°42′35″N 8°30′46″E / 54.70972° СГШ; 8.51278° ИГД / 54.70972; 8.51278

Алкерзум (германски: Alkersum; фериншки: Aalkersem; дански: Alkersum) — општина на островот Фер, во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Алкерзум се наоѓа во средиштето на островот Фер.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите населби во областа се појавиле во железното доба.

Економија[уреди | уреди извор]

Неколку претпријатија се наоѓаат во предградијата на селото. Исто така, туризмот и коњичките ранчови се важни дејности.

Култура[уреди | уреди извор]

Во август 2009 година, Уметничката галерија на Западниот брег (Museum Kunst der Westküste) била отворена во Алкерзум. Прикажува уметнички дела со фокус на Северното Море и неговиот брег. Поседува дела на познати сликари, како Едвард Мунк, Емил Нолде, Макс Либерман и други.[2]

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Nagar, Mira (31 август 2008). „Eine Kunstsammlung für die Insel“ (германски). Schleswig-Holsteinischer Zeitungsverlag. Архивирано од изворникот на 2012-09-09. Посетено на 2015-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]