Прејди на содржината

Ниблум

Координати: 54°42′N 8°29′E / 54.700° СГШ; 8.483° ИГД / 54.700; 8.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниблум
Вообичаена улога во Ниблум
Вообичаена улога во Ниблум
Вообичаена улога во Ниблум
Ниблум во рамките на Германија
Ниблум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фер-Амрум
Градоначалник Фридрих Ривертс
Основни податоци
Површина 7,86 км2
Надм. височина 4 м
Население 592 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25938
Повик. бр. 04681
Портал www.nieblum-online.de
Местоположба на Ниблум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°42′N 8°29′E / 54.700° СГШ; 8.483° ИГД / 54.700; 8.483

Ниблум (германски: Nieblum; фериншки: Njiblem) — општина на островот Фер, во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ниблум се наоѓа на јужниот брег на Фер, на околу половина пат помеѓу источниот и западниот крај на островот. До селото Ниблум, во рамките на општината, се наоѓа селото Готинг. Во Готинг постојат карпи високи неколку метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Многу од старите фризиски куќи припаѓале на морските капетани, кои направиле богатство како китоловци на холандските бродови. Тоа било тешка и опасна работа, која одзела многу животи. Гробниците во гробиштата на црквата Св. Јован, т.н. „Фризиска катедрала“, во селото сведочат за ова. Црквата била изградена во XIII век и е најголема од трите цркви на Фер.

Култура и знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата Св. Јован во Ниблум

Главна знаменитост во Ниблум е црквата Св. Јован со нејзините историски зачувани гробишта. Исто така, погледот на Ниблум со неговите сламени куќи и многуте дрвја е пријатен.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]