Галмсбил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галмсбил
Црква Св. Гај
Црква Св. Гај
Црква Св. Гај
Грб на Галмсбил
Галмсбил во рамките на Германија
Галмсбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Норберт Риман
Основни податоци
Површина 49,05 км2
Надм. височина 2 м
Население 611 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25899
Повик. бр. 04665, 04667, 04661
Портал www.galmsbuell.city-map.de
Местоположба на Галмсбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°45′N 8°45′E / 54.750° СГШ; 8.750° ИГД / 54.750; 8.750Координати: 54°45′N 8°45′E / 54.750° СГШ; 8.750° ИГД / 54.750; 8.750

Галмсбил (германски: Galmsbüll; дански: Galmesbøl) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)