Нибил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нибил
Воздушен поглед на Нибил
Воздушен поглед на Нибил
Грб на Нибил
Нибил is located in Германија
Нибил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Вилфрид Бокхолт
Основни податоци
Површина 30,63 км2
Надм. височина 3 м
Население 10.089 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 329 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25899
Повик. бр. 04661
Портал www.niebuell.de
Местоположба на градот Нибил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°47′17″N 8°49′46″E / 54.78806° СГШ; 8.82944° ИГД / 54.78806; 8.82944Координати: 54°47′17″N 8°49′46″E / 54.78806° СГШ; 8.82944° ИГД / 54.78806; 8.82944

Нибил (германски: Niebüll; мориншки: Naibel; дански: Nibøl) — град во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Северното Море и на границата со Данска, околу 35 километри северозападно од Хузум.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Зидтондерн.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Нибил е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]