Рамштет

Координати: 54°23′N 9°10′E / 54.383° СГШ; 9.167° ИГД / 54.383; 9.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамштет
Влезот на Рамштет
Влезот на Рамштет
Влезот на Рамштет
Грб на Рамштет
Рамштет во рамките на Германија
Рамштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Криста Резе (AAWG)
Основни податоци
Површина 5,42 км2
Надм. височина 5 м
Население 423 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25876
Повик. бр. 04884
Портал www.ramstedt.info
Местоположба на Рамштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°23′N 9°10′E / 54.383° СГШ; 9.167° ИГД / 54.383; 9.167

Рамштет (германски: Ramstedt; дански: Ramsted) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)