Шпракебил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпракебил
Грб на Шпракебил
Шпракебил is located in Германија
Шпракебил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Карл-Рихард Нисен (AWG)
Основни податоци
Површина 11,37 км2
Надм. височина 7 м
Население 256 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25917
Повик. бр. 04662
Портал www.sprakebuell.de
Местоположба на Шпракебил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°46′N 9°4′E / 54.767° СГШ; 9.067° ИГД / 54.767; 9.067Координати: 54°46′N 9°4′E / 54.767° СГШ; 9.067° ИГД / 54.767; 9.067

Шпракебил (германски: Sprakebüll; дански: Spragebøl; севернофризиски: Språkebel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)