Милдштет

Координати: 54°27′55″N 9°5′44″E / 54.46528° СГШ; 9.09556° ИГД / 54.46528; 9.09556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милдштет
Црква Св. Ламберт
Црква Св. Ламберт
Црква Св. Ламберт
Грб на Милдштет
Милдштет во рамките на Германија
Милдштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Бернд Хајбер (СДП)
Основни податоци
Површина 8,71 км2
Надм. височина 9 м
Население 3.978 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 457 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25866
Повик. бр. 04841
Портал www.mildstedt.de
Местоположба на Милдштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°27′55″N 9°5′44″E / 54.46528° СГШ; 9.09556° ИГД / 54.46528; 9.09556

Милдштет (германски: Mildstedt; дански: Mildsted; севернофризиски: Melst) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Северно Море-Трене.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]