Аренфиелфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аренфиелфелд
Аренфиелфелд во рамките на Германија
Аренфиелфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Штефан Петерсен
Основни податоци
Површина 7,29 км2
Надм. височина 10 м
Население 226 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25885
Повик. бр. 04626
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Аренфиелфелд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°32′0″N 9°17′0″E / 54.53333° СГШ; 9.28333° ИГД / 54.53333; 9.28333Координати: 54°32′0″N 9°17′0″E / 54.53333° СГШ; 9.28333° ИГД / 54.53333; 9.28333

Аренфиелфелд (германски: Ahrenviölfeld; дански: Arenfjoldemark) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)