Елизабет-Софиен-Ког

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елизабет-Софиен-Ког
Фарма во Елизабет-Софиен-Ког
Фарма во Елизабет-Софиен-Ког
Фарма во Елизабет-Софиен-Ког
Грб на Елизабет-Софиен-Ког
Елизабет-Софиен-Ког во рамките на Германија
Елизабет-Софиен-Ког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Уте Клаузен
Основни податоци
Површина 5,29 км2
Надм. височина 1 м
Население 50 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25845
Повик. бр. 04842
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Елизабет-Софиен-Ког во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°30′31″N 8°52′49″E / 54.50861° СГШ; 8.88028° ИГД / 54.50861; 8.88028Координати: 54°30′31″N 8°52′49″E / 54.50861° СГШ; 8.88028° ИГД / 54.50861; 8.88028

Елизабет-Софиен-Ког (германски: Elisabeth-Sophien-Koog) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Зафаќа мал дел во северозападот на полуостровот Нордштранд.

Општината е сместена на и именувана по полдерот (германски: Koog), финансиран од банкарот Жан Анри Демерсијер и именуван во чест на неговата жена Елизабет Софи Демерсијер.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)