Лексгард

Координати: 54°50′N 8°57′E / 54.833° СГШ; 8.950° ИГД / 54.833; 8.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лексгард
Лексгард во рамките на Германија
Лексгард
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Гинтер Нилсен
Основни податоци
Површина 5,24 км2
Надм. височина 9 м
Население 52 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25923
Повик. бр. 04663
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Лексгард во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°50′N 8°57′E / 54.833° СГШ; 8.950° ИГД / 54.833; 8.950

Лексгард (германски: Lexgaard; дански: Læksgaarde; севернофризиски: Leeksguurd) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)