Лангенхорн (Северна Фризија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангенхорн
Црква Св. Лаврентиј во Лангенхорн
Црква Св. Лаврентиј во Лангенхорн
Црква Св. Лаврентиј во Лангенхорн
Грб на Лангенхорн
Лангенхорн (Северна Фризија) во рамките на Германија
Лангенхорн (Северна Фризија)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Хорст Петерсен
Основни податоци
Површина 47,4 км2
Надм. височина 12 м
Население 3.334 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25842
Повик. бр. 04672
Портал www.langenhorn.de
Местоположба на Лангенхорн во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°40′N 8°55′E / 54.667° СГШ; 8.917° ИГД / 54.667; 8.917Координати: 54°40′N 8°55′E / 54.667° СГШ; 8.917° ИГД / 54.667; 8.917

Лангенхорн (германски: Langenhorn; дански: Langhorn) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината претставувало административно седиште на поранешната општинска заедница Штолберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]