Драге (Северна Фризија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драге
Историска куќа во Драге
Историска куќа во Драге
Грб на Драге
Драге is located in Германија
Драге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Ханс Херман Паулзен
Основни податоци
Површина 16,36 км2
Надм. височина 4 м
Население 644 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25878
Повик. бр. 04881, 04883
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Драге во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°21′21″N 9°9′41″E / 54.35583° СГШ; 9.16139° ИГД / 54.35583; 9.16139Координати: 54°21′21″N 9°9′41″E / 54.35583° СГШ; 9.16139° ИГД / 54.35583; 9.16139

Драге (германски: Drage) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)