Витбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витбек
Витбек
Витбек
Витбек
Грб на Витбек
Витбек во рамките на Германија
Витбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Јоханес Хајнрих Јиргенсен (A-AWG)
Основни податоци
Површина 19,91 км2
Надм. височина 25 м
Население 781 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25872
Повик. бр. 04845
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Витбек во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°28′31″N 9°12′13″E / 54.47528° СГШ; 9.20361° ИГД / 54.47528; 9.20361Координати: 54°28′31″N 9°12′13″E / 54.47528° СГШ; 9.20361° ИГД / 54.47528; 9.20361

Витбек (германски: Wittbek; дански: Vedbæk) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)