Хорштет (Северна Фризија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорштет
Обновливи извори: Биодигестер, ветерни турбини и фотоволтаици на фарма во Хатштет
Обновливи извори: Биодигестер, ветерни турбини и фотоволтаици на фарма во Хатштет
Грб на Хорштет
Хорштет во рамките на Германија
Хорштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Карен Хансен (NWH)
Основни податоци
Површина 11,7 км2
Надм. височина 9 м
Население 817 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25860
Повик. бр. 04846
Портал www.horstedt.de
Местоположба на Хорштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°31′N 9°4′E / 54.517° СГШ; 9.067° ИГД / 54.517; 9.067Координати: 54°31′N 9°4′E / 54.517° СГШ; 9.067° ИГД / 54.517; 9.067

Хорштет (германски: Horstedt; дански: Horsted; севернофризиски: Hoorst) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)