Прејди на содржината

Худе (Северна Фризија)

Координати: 54°22′N 9°13′E / 54.367° СГШ; 9.217° ИГД / 54.367; 9.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Худе
Грб на Худе
Худе во рамките на Германија
Худе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Франк Шефер (WGH)
Основни податоци
Површина 3,54 км2
Надм. височина 7 м
Население 179 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25876
Повик. бр. 04884
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Худе во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°22′N 9°13′E / 54.367° СГШ; 9.217° ИГД / 54.367; 9.217

Худе (германски: Hude) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)