Кирхшпил Гардинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирхшпил Гардинг
Кирхшпил Гардинг is located in Германија
Кирхшпил Гардинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Едмунд Кригер
Основни податоци
Површина 14,89 км2
Надм. височина 0 м
Население 277 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25836
Повик. бр. 04862
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Кирхшпил Гардинг во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°19′N 8°47′E / 54.317° СГШ; 8.783° ИГД / 54.317; 8.783Координати: 54°19′N 8°47′E / 54.317° СГШ; 8.783° ИГД / 54.317; 8.783

Кирхшпил Гардинг (германски: Kirchspiel Garding) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)