Вестерхефер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестерхефер
Вестерхефер во рамките на Германија
Вестерхефер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Алберт Пал
Основни податоци
Површина 13,21 км2
Надм. височина 0 м
Население 100 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25881
Повик. бр. 04865
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Вестерхефер во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°23′N 8°40′E / 54.383° СГШ; 8.667° ИГД / 54.383; 8.667Координати: 54°23′N 8°40′E / 54.383° СГШ; 8.667° ИГД / 54.383; 8.667

Вестерхефер (германски: Westerhever; дански: Vesterhever) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Вестерхефер се наоѓа на северозападниот крај на полуостровот Ајдерштет. Светилникот Вестерхеферзанд е главна знаменитост на полуостровот, кој е опкружен од солени мочуришта.

Солените мочуришта, светилникот и плажите привлекуваат околу 80.000 посетители секоја година.

Историја[уреди | уреди извор]

Островот Вестерхефер бил првпат населен од луѓе во XII век. Првите луѓе изградиле прстенеста брана за да ја заштитат браната.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]