Вестер-Орштет

Координати: 54°31′N 9°10′E / 54.517° СГШ; 9.167° ИГД / 54.517; 9.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестер-Орштет
Улица во Вестер-Орштет
Улица во Вестер-Орштет
Улица во Вестер-Орштет
Вестер-Орштет во рамките на Германија
Вестер-Орштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Кристијан Фолквардсен
Основни податоци
Површина 18,54 км2
Надм. височина 26 м
Население 1.034 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25885
Повик. бр. 04847
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Вестер-Орштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°10′E / 54.517° СГШ; 9.167° ИГД / 54.517; 9.167

Вестер-Орштет (германски: Wester-Ohrstedt; дански: Vester Ørsted) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)