Коценбил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коценбил
Црква Св. Никола во Коценбил
Црква Св. Никола во Коценбил
Црква Св. Никола во Коценбил
Коценбил во рамките на Германија
Коценбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Ханс Бој Волф
Основни податоци
Површина 7,77 км2
Надм. височина 2 м
Население 194 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25832
Повик. бр. 04861
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Коценбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°20′3″N 8°54′39″E / 54.33417° СГШ; 8.91083° ИГД / 54.33417; 8.91083Координати: 54°20′3″N 8°54′39″E / 54.33417° СГШ; 8.91083° ИГД / 54.33417; 8.91083

Коценбил (германски: Kotzenbüll) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)