Нојкирхен (Северна Фризија)

Координати: 54°52′N 8°43′E / 54.867° СГШ; 8.717° ИГД / 54.867; 8.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојкирхен
Куќа Зебил, дом на сликарот Емил Нолде
Куќа Зебил, дом на сликарот Емил Нолде
Куќа Зебил, дом на сликарот Емил Нолде
Грб на Нојкирхен
Нојкирхен во рамките на Германија
Нојкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Петер Евалдсен
Основни податоци
Површина 31,58 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.132 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25927
Повик. бр. 04664
Портал neukirchen-nordfriesland.de/
Местоположба на Нојкирхен во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°52′N 8°43′E / 54.867° СГШ; 8.717° ИГД / 54.867; 8.717

Нојкирхен (германски: Neukirchen; дански: Nykirke; севернофризиски: Naischöspel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината претставувала административно седиште на поранешната општинска заедница Видингхарде.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

  • Во 1927 година, експресионистичкиот сликар и графичар Емил Нолде, ја изградил својата куќа „Зебил“ (Seebüll) во Нојкирхен, каде живеел до неговата смрт.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. „The historic Nolde House“ (германски). Nolde Foundation at Seebüll. Архивирано од изворникот на 2013-11-30. Посетено на 31 август 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]