Зидерлигум

Координати: 54°52′N 8°55′E / 54.867° СГШ; 8.917° ИГД / 54.867; 8.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидерлигум
Хотел во Зидерлигум
Хотел во Зидерлигум
Хотел во Зидерлигум
Грб на Зидерлигум
Зидерлигум во рамките на Германија
Зидерлигум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Харо Хансен (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,59 км2
Надм. височина 14 м
Население 2.422 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25923
Повик. бр. 0 46 63
Портал www.suederluegum.de
Местоположба на Зидерлигум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°52′N 8°55′E / 54.867° СГШ; 8.917° ИГД / 54.867; 8.917

Зидерлигум (германски: Süderlügum; дански: Sønder Løgum; мориншки: Läigem или Sööderläigem; видингхардски: Leegem) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу границата со Данска, околу 35 километри западно од Фленсбург и 7 километри југоисточно од Тендер.

Општината претставувало административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]