Фолштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фолштет
Грб на Фолштет
Фолштет is located in Германија
Фолштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Ханс-Јакоб Паулсен (FWV)
Основни податоци
Површина 6,18 км2
Надм. височина 9 м
Население 183 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал www.amnf.de
Местоположба на Фолштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°37′N 9°1′E / 54.617° СГШ; 9.017° ИГД / 54.617; 9.017Координати: 54°37′N 9°1′E / 54.617° СГШ; 9.017° ИГД / 54.617; 9.017

Фолштет (германски: Vollstedt) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)