Фолервик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фолервик
Поглед на Фолервик
Поглед на Фолервик
Фолервик is located in Германија
Фолервик
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Јоханес Бишоф
Основни податоци
Површина 4,62 км2
Надм. височина 2 м
Население 219 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25836
Повик. бр. 04862
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Фолервик во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°17′34″N 8°47′39″E / 54.29278° СГШ; 8.79417° ИГД / 54.29278; 8.79417Координати: 54°17′34″N 8°47′39″E / 54.29278° СГШ; 8.79417° ИГД / 54.29278; 8.79417

Фолервик (германски: Vollerwiek; дански: Follervig, севернофризиски: Folerwiik) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)