Бреклум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бреклум
Црква во Бреклум
Црква во Бреклум
Грб на Бреклум
Бреклум is located in Германија
Бреклум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Хајнрих Банзен (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,06 км2
Надм. височина 7 м
Население 2.330 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 232 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал www.breklum.de
Местоположба на Бреклум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°36′17″N 8°59′4″E / 54.60472° СГШ; 8.98444° ИГД / 54.60472; 8.98444Координати: 54°36′17″N 8°59′4″E / 54.60472° СГШ; 8.98444° ИГД / 54.60472; 8.98444

Бреклум (германски: Breklum) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината претставувало административно седиште на општинската заедница Штолберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]