Лек (Северна Фризија)

Координати: 54°46′28″N 8°58′25″E / 54.77444° СГШ; 8.97361° ИГД / 54.77444; 8.97361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лек
Поранешното Градско собрание во Лек
Поранешното Градско собрание во Лек
Поранешното Градско собрание во Лек
Грб на Лек
Лек во рамките на Германија
Лек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Клаус-Михаел Тач
Основни податоци
Површина 29,79 км2
Надм. височина 6 м
Население 7.771 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 261 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25917
Повик. бр. 04662
Портал www.leck.de
Местоположба на Лек во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°46′28″N 8°58′25″E / 54.77444° СГШ; 8.97361° ИГД / 54.77444; 8.97361

Лек (германски: Leck; дански: Læk; мориншки: Leek) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 30 километри северно од Хузум и 30 километри западно од Фленсбург.

Општината претставувало административно седиште на поранешната општинска заедница Кархарде, иако самата општина не била член на заедницата.

Порано, бил дом на поранешната истоимена воздухопловна база.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]