Кархарде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општинската заедница Кархарде во округот Северна Фризија

Кархарде (германски: Karrharde; севернофризиски: Kårhiird; дански: Kær Herred) — поранешна општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓала на границата со Данска, околу 35 километри северно од Хузум и 25 километри западно од Фленсбург. Нејзиното седиште било во Лек, иако самата општина не била дел од заедницата. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Бекингхарде, Зидерлигум и Видингхарде и општините Нибил и Лек за да ја создадат општинската заедница Зидтондерн.

Општинската заедница Кархарде се состоела од следниве општини:

  1. Ахтруп
  2. Брамштетлунд
  3. Енге-Занде
  4. Карлум
  5. Кликсбил
  6. Ладелунд
  7. Шпракебил
  8. Штадум
  9. Тинингштет
  10. Вестре

Координати: 54°47′N 9°02′E / 54.783° СГШ; 9.033° ИГД / 54.783; 9.033