Зидерлигум (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зидерлигум (германски: Süderlügum) — поранешна општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Зидерлигум. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Кархарде, Бекингхарде и Видингхарде и општините Нибил и Лек за да ја создадат општинската заедница Зидтондерн.

Знаме на Зидерлигум

Општинската заедница Зидерлигум се состоела од следниве општини:

  1. Босбил
  2. Брадеруп
  3. Елхефт
  4. Холм
  5. Хумптруп
  6. Лексгард
  7. Зидерлигум
  8. Уфузум

Координати: 54°52′01″ N; 8°55′01″ E / 54.867° СГШ; 8.917° ИГД / 54.867; 8.917