Брадеруп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брадеруп
Црквата во Брадеруп
Црквата во Брадеруп
Црквата во Брадеруп
Брадеруп во рамките на Германија
Брадеруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Петер Ото Петерзен
Основни податоци
Површина 13,35 км2
Надм. височина 4 м
Население 668 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25923
Повик. бр. 04663
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Брадеруп во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°50′N 8°54′E / 54.833° СГШ; 8.900° ИГД / 54.833; 8.900Координати: 54°50′N 8°54′E / 54.833° СГШ; 8.900° ИГД / 54.833; 8.900

Брадеруп (германски: Braderup) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)