Ахтруп

Координати: 54°47′0″N 9°2′0″E / 54.78333° СГШ; 9.03333° ИГД / 54.78333; 9.03333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ахтруп
Ветерница во Ахтруп
Ветерница во Ахтруп
Ветерница во Ахтруп
Грб на Ахтруп
Ахтруп во рамките на Германија
Ахтруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Уве Матизен (AWG)
Основни податоци
Површина 29,90 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25917
Повик. бр. 04662
Портал www.achtrup.de
Местоположба на Ахтруп во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°47′0″N 9°2′0″E / 54.78333° СГШ; 9.03333° ИГД / 54.78333; 9.03333

Ахтруп (германски: Achtrup; дански: Agtrup; севернофризиски: Åktoorp) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)