Зилт (општина)

Координати: 54°55′N 8°18′E / 54.917° СГШ; 8.300° ИГД / 54.917; 8.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зилт
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Зилт (општина) во рамките на Германија
Зилт (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месни единици 7
Градоначалник Петра Рајбер (независна)
Основни податоци
Површина 57,81 км2
Надм. височина 1 - 5 м
Население 13.818 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 239 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25969-25980
Повик. бр. 04651
Портал www.gemeinde-sylt.de
Местоположба на Зилт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°55′N 8°18′E / 54.917° СГШ; 8.300° ИГД / 54.917; 8.300

Зилт (германски: Sylt) — општина во средишниот дел на истоимениот остров во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Опфаќа околу 60% од површината на островот и 70% од неговите жители.[2]

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Крај Зилт.

Преглед[уреди | уреди извор]

Била создадена на 1 јануари 2009 година со спојување на поранешните општини Рантум и Зилт-Ост со градот Вестерланд.[3] Дебатата по ова прашање започнала во 2003 година кога било направено слично спојување на Фемарн. Меѓутоа, локалните соперништва и желбата за самостојност го спречила потегот. По создавањето на граѓанското движење „Граѓани за Зилт како единство“ (Bürger für Sylt als Einheit), планот повторно се актуелизирал. На одвоени референдуми во 2008 година, Вестерланд (со големо мнозинство) и Зилт-Ост (со потесно) се согласиле на спојување во мај 2008 година. Потоа следел Рантум, но Лист, Кампен, Венингштет-Брадеруп и Хернум останале сами. Во септември 2008 година, спојувањето било официјализирано.[4]

Иако Вестерланд го задржал статусто на град, новата општина досега не поднела барање за овој статус. Една причина е дека општинските единици не сакаат да се рекламираат како предградија на град или „градски единици“ (Stadtteile).[4]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општина ги опфаќа следниве општински единици:[5]

 1. Архзум*
 2. Кајтум*
 3. Морзум*
 4. Мункмарш*
 5. Рантум
 6. Тинум*
 7. Вестерланд
 • поранешни составни делови на Зилт-Ост

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
 2. „Bürgermeisteramt: Promi-Insel stimmt gegen den Promi - Pauli verliert Sylt-Wahl“ (германски). Hamburger Abendblatt. Посетено на 7 април 2015.
 3. StBA: Änderungen bei den Gemeinden Deutschlands, siehe 2009, 1. Liste
 4. 4,0 4,1 „Die Metropole der Insel heißt jetzt Sylt“ (германски). Hamburger Abendblatt. Посетено на 7 април 2015.
 5. „Sieben Orte - Eine Gemeinde“ (германски). Општина Зилт. Посетено на 7 април 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]