Олдеруп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олдеруп
Црква во Олдеруп
Црква во Олдеруп
Грб на Олдеруп
Олдеруп во рамките на Германија
Олдеруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Томас Карстенсен (WGO)
Основни податоци
Површина 9,95 км2
Надм. височина 14 м
Население 459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25860
Повик. бр. 04846
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Олдеруп во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°31′N 9°7′E / 54.517° СГШ; 9.117° ИГД / 54.517; 9.117Координати: 54°31′N 9°7′E / 54.517° СГШ; 9.117° ИГД / 54.517; 9.117

Олдеруп (германски: Olderup) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)