Именштет (Северна Фризија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Именштет
Поранешната железничка станица во Именштет
Поранешната железничка станица во Именштет
Именштет is located in Германија
Именштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Јохан-Адолф Албертсен
Основни податоци
Површина 14,62 км2
Надм. височина 19 м
Население 634 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25885
Повик. бр. 04843, 04847
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Именштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°31′N 9°10′E / 54.517° СГШ; 9.167° ИГД / 54.517; 9.167Координати: 54°31′N 9°10′E / 54.517° СГШ; 9.167° ИГД / 54.517; 9.167

Именштет (германски: Immenstedt; дански: Immingsted) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)