Окхолм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окхолм
Петерсварф, типична куќа во Окхолм
Петерсварф, типична куќа во Окхолм
Петерсварф, типична куќа во Окхолм
Грб на Окхолм
Окхолм во рамките на Германија
Окхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Клаудија Вајнбрант
Основни податоци
Површина 18,64 км2
Надм. височина 1 м
Население 300 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25842
Повик. бр. 04674
Портал www.ockholm.de
Местоположба на Окхолм во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°40′3″N 8°49′41″E / 54.66750° СГШ; 8.82806° ИГД / 54.66750; 8.82806Координати: 54°40′3″N 8°49′41″E / 54.66750° СГШ; 8.82806° ИГД / 54.66750; 8.82806

Окхолм (германски: Ockholm) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)