Зет (Северна Фризија)

Координати: 54°22′3″N 9°9′53″E / 54.36750° СГШ; 9.16472° ИГД / 54.36750; 9.16472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зет (Северна Фризија)
Хаубарг во селото
Хаубарг во селото
Хаубарг во селото
Грб на Зет (Северна Фризија)
Зет (Северна Фризија) во рамките на Германија
Зет (Северна Фризија)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Петер Диркс
Основни податоци
Површина 13,56 км2
Надм. височина 3 м
Население 779 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25878
Повик. бр. 04881
Портал www.seeth.de
Местоположба на Зет (Северна Фризија) во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°22′3″N 9°9′53″E / 54.36750° СГШ; 9.16472° ИГД / 54.36750; 9.16472

Зет (германски: Seeth; дански: Sæd; севернофризиски: Seet) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)