Остенфелд (Хузум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остенфелд
Влез во општината
Влез во општината
Влез во општината
Грб на Остенфелд
Остенфелд во рамките на Германија
Остенфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Ева-Марија Кил (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,67 км2
Надм. височина 46 м
Население 1.522 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25872
Повик. бр. 04845
Портал www.ostenfeld-nf.de
Местоположба на Остенфелд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°28′N 9°13′E / 54.467° СГШ; 9.217° ИГД / 54.467; 9.217Координати: 54°28′N 9°13′E / 54.467° СГШ; 9.217° ИГД / 54.467; 9.217

Остенфелд (германски: Ostenfeld; дански: Østerfjolde) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)