Кланксбил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кланксбил
Црквата во Кланксбил со сламен покрив
Црквата во Кланксбил со сламен покрив
Црквата во Кланксбил со сламен покрив
Грб на Кланксбил
Кланксбил во рамките на Германија
Кланксбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Фридхелм Банзен (AWK)
Основни податоци
Површина 10,63 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.006 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25924
Повик. бр. 04668
Портал www.klanxbuell.de
Местоположба на Кланксбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°51′50″N 8°40′35″E / 54.86389° СГШ; 8.67639° ИГД / 54.86389; 8.67639Координати: 54°51′50″N 8°40′35″E / 54.86389° СГШ; 8.67639° ИГД / 54.86389; 8.67639

Кланксбил (германски: Klanxbüll; дански: Klangsbøl; севернофризиски: Klångsbel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)