Бомштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бомштет
Стара фармерска куќа во Бомштет
Стара фармерска куќа во Бомштет
Стара фармерска куќа во Бомштет
Грб на Бомштет
Бомштет во рамките на Германија
Бомштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Петер Тиксен (WGB)
Основни податоци
Површина 13,35 км2
Надм. височина 8 м
Население 718 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25853
Повик. бр. 04671
Портал www.bohmstedt.de
Местоположба на Бомштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°03′E / 54.567° СГШ; 9.050° ИГД / 54.567; 9.050Координати: 54°34′N 9°03′E / 54.567° СГШ; 9.050° ИГД / 54.567; 9.050

Бомштет (германски: Bohmstedt; дански: Bomsted, севернофризиски: Bååmst) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)