Бредштет

Координати: 54°37′12″N 8°57′52″E / 54.62000° СГШ; 8.96444° ИГД / 54.62000; 8.96444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бредштет
Црква Св. Никола во Бредштет
Црква Св. Никола во Бредштет
Црква Св. Никола во Бредштет
Грб на Бредштет
Бредштет во рамките на Германија
Бредштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Уве Хемс
Основни податоци
Површина 9,75 км2
Надм. височина 7 м
Население 5.633 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 578 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал www.bredstedt.de
Местоположба на градот Бредштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°37′12″N 8°57′52″E / 54.62000° СГШ; 8.96444° ИГД / 54.62000; 8.96444

Бредштет (германски: Bredstedt; долногермански: Bredstedt; дански: Bredsted; севернофризиски: Braist) — град во округот Северна Фризија, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Северното Море, околу 20 километри северозападно од Хузум.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Средна Северна Фризија.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]