Лист (Зилт)

Координати: 55°0′N 8°26′E / 55.000° СГШ; 8.433° ИГД / 55.000; 8.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лист

List

Воздушен поглед на Лист
Воздушен поглед на Лист
Воздушен поглед на Лист
Грб на Лист
Лист (Зилт) во рамките на Германија
Лист (Зилт)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Крај Зилт
Градоначалник Волфганг Штренгер
Основни податоци
Површина 18,47 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.553 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25992
Повик. бр. 04651
Портал amtlandschaftsylt.de
Местоположба на Лист во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 55°0′N 8°26′E / 55.000° СГШ; 8.433° ИГД / 55.000; 8.433

Лист на Зилт (германски: List auf Sylt, порано само Лист) — најсеверна општина во Германија, сместена на островот Зилт во Северното Море, близу Данска во рамките на округот Северна Фризија, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн. Местото е најсеверната точка во земјата.

Историја[уреди | уреди извор]

Лист првично бил данска населба, составена од две фарми. Лист бил дел од кралските енклави, кои биле мали области на Кралството Данска сместени во рамките на Војводството Шлезвиг, кое исто така било управувано од данскиот крал. По данско-германската војна во 1864 година, Лист станал дел од Прусија. Референдумот во 1920 година ја повлекол границата северно од Лист, додека следниот остров (Реме) бил вратен на Данска. По Првата светска војна, Лист станал поморска воздухопловна база. Многу градби биле изградени во текот на нацистичкиот период. Од 1950-тите години, економијата на Лист главно се потпира на туризмот.

Географија[уреди | уреди извор]

Лист е опкружен од дини и низини и како и остатокот на островот, поседува одлични плажи.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Постои ферибот од Лист до данскиот остров Реме. Еден единствен пат води на југ до главниот град на островот Вестерланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]