Прејди на содржината

Вобенбил

Координати: 54°31′N 9°0′E / 54.517° СГШ; 9.000° ИГД / 54.517; 9.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вобенбил
Грб на Вобенбил
Вобенбил во рамките на Германија
Вобенбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Рајнхолд Шер (СДП)
Основни податоци
Површина 1,69 км2
Надм. височина 5 м
Население 451 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 267 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25856
Повик. бр. 04846
Портал www.wobbenbuell.de
Местоположба на Вобенбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°0′E / 54.517° СГШ; 9.000° ИГД / 54.517; 9.000

Вобенбил (германски: Wobbenbüll; дански: Vobbenbøl; севернофризиски: Wååbel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)