Прејди на содржината

Олденсворт

Координати: 54°22′N 8°55′E / 54.367° СГШ; 8.917° ИГД / 54.367; 8.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олденсворт

Oldenswort

Црква во Олденсворт
Црква во Олденсворт
Црква во Олденсворт
Грб на Олденсворт
Олденсворт во рамките на Германија
Олденсворт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Петер Томзен
Основни податоци
Површина 45,84 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.253 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25870
Повик. бр. 04864
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Олденсворт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°22′N 8°55′E / 54.367° СГШ; 8.917° ИГД / 54.367; 8.917

Олденсворт (германски: Oldenswort) — општина во округот Северна Фризија во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, северна Германија. Местото се наоѓа крај реката Ајдер.

Познати личности

[уреди | уреди извор]

Ова е родно место на Фердинанд Тенис (1855-1936) — основач на германската социологија. Во 1990 г. во Олденсворт е подигнат негов споменик.[2]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Uwe Carstens, Ferdinand Tönnies. Friese und Weltbürger, Norderstedt 2005, стр. 316, ISBN 3-8334-2966-6

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]