Тетенбил

Координати: 54°21′14″N 8°49′34″E / 54.35389° СГШ; 8.82611° ИГД / 54.35389; 8.82611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тетенбил
Црква Св. Ана во Тетенбил
Црква Св. Ана во Тетенбил
Црква Св. Ана во Тетенбил
Тетенбил во рамките на Германија
Тетенбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Хенинг Мелер
Основни податоци
Површина 36,48 км2
Надм. височина 2 м
Население 603 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25882
Повик. бр. 04862, 04864, 04865
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Тетенбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°21′14″N 8°49′34″E / 54.35389° СГШ; 8.82611° ИГД / 54.35389; 8.82611

Тетенбил (германски: Tetenbüll; дански: Tetenbøl) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)