Аренсхефт

Координати: 54°34′0″N 9°4′0″E / 54.56667° СГШ; 9.06667° ИГД / 54.56667; 9.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аренсхефт
Улица во Аренсхефт
Улица во Аренсхефт
Улица во Аренсхефт
Аренсхефт во рамките на Германија
Аренсхефт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Манфред Петерс (WGB)
Основни податоци
Површина 8,65 км2
Надм. височина 5 м
Население 528 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25853
Повик. бр. 04846
Портал www.ahrenshoeft.de
Местоположба на Аренсхефт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°34′0″N 9°4′0″E / 54.56667° СГШ; 9.06667° ИГД / 54.56667; 9.06667

Аренсхефт (германски: Ahrenshöft; севернофризиски: Oornshaud; дански: Arnshøft) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)