Витдин

Координати: 54°38′N 8°24′E / 54.633° СГШ; 8.400° ИГД / 54.633; 8.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Витдин
Главната улица во Витдин
Главната улица во Витдин
Главната улица во Витдин
Витдин во рамките на Германија
Витдин
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фер-Амрум
Градоначалник Јирген Јунгклаус
Основни податоци
Површина 2,6 км2
Надм. височина 0 м
Население 806 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 310 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25946
Повик. бр. 04682
Портал www.amt-foehr-amrum.de
Местоположба на Витдин во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°38′N 8°24′E / 54.633° СГШ; 8.400° ИГД / 54.633; 8.400

Витдин (германски: Wittdün; емраншки: Witjdün, дански: Vitdyn) — општина на островот Амрум во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Поглед на Витдин во 1895 година.

За разлика од другите села на Амрум, Витдин е релативно нова населба. Бил основан во 1890 година како приморско одморалиште веднаш до новото фериботско пристаниште, кое го поврзува островот со копното. Причината за основање на ова ново село бил стравот на многу островјани од опаѓање на нивната фризиска култура поради напливот на туристи од југ. Така, многу Амрумци мислеле дека насочувајќи го туризмот во едно село ќе ја заштити нивната локална заедница од влијанија.

До 31 декември 2006 година, општината Витдин, заедсно со Небел и Нордорф функционирале во рамките на општинската заедница Амрум.

Економија[уреди | уреди извор]

Фериботскиот терминал.

Витдин е приморско одморалиште, а туризмот е главен извор на приход. Во 2005 година биле забележани 374.000 ноќевања. Постои отворена плажа, базени, како и центар за таласотерапија. Исто така, младинскиот хостел на островот Амрум се наоѓа во Витдин. Во селото се наоѓа единствениот фериботски терминал за островот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]