Тимлауер-Ког

Координати: 54°21′N 8°41′E / 54.350° СГШ; 8.683° ИГД / 54.350; 8.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимлауер-Ког
Спомен-плоча во Тимлауер-Ког
Спомен-плоча во Тимлауер-Ког
Спомен-плоча во Тимлауер-Ког
Грб на Тимлауер-Ког
Тимлауер-Ког во рамките на Германија
Тимлауер-Ког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Хилке Херцберг
Основни податоци
Површина 6,2 км2
Надм. височина 0 м
Население 97 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25881
Повик. бр. 04862, 04863
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Тимлауер-Ког во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°21′N 8°41′E / 54.350° СГШ; 8.683° ИГД / 54.350; 8.683

Тимлауер-Ког (германски: Tümlauer-Koog; дански: Tømlaus Kog) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)