Рантрум

Координати: 54°26′N 9°7′E / 54.433° СГШ; 9.117° ИГД / 54.433; 9.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рантрум
Грб на Рантрум
Рантрум во рамките на Германија
Рантрум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Хорст Федерзен (СДП)
Основни податоци
Површина 13,72 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.877 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25873
Повик. бр. 04848
Портал www.rantrum.de
Местоположба на Рантрум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°26′N 9°7′E / 54.433° СГШ; 9.117° ИГД / 54.433; 9.117

Рантрум (германски: Rantrum) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)