Брамштетлунд

Координати: 54°51′N 9°04′E / 54.850° СГШ; 9.067° ИГД / 54.850; 9.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брамштетлунд
Грб на Брамштетлунд
Брамштетлунд во рамките на Германија
Брамштетлунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Роземари Лоренцен
Основни податоци
Површина 13,85 км2
Надм. височина 14 м
Население 217 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25926
Повик. бр. 04666
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Брамштетлунд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°51′N 9°04′E / 54.850° СГШ; 9.067° ИГД / 54.850; 9.067

Брамштетлунд (германски: Bramstedtlund) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)