Тинингштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тинингштет
Железничка пруга во Тинингштет
Железничка пруга во Тинингштет
Железничка пруга во Тинингштет
Грб на Тинингштет
Тинингштет во рамките на Германија
Тинингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Дирк Еневалдсен
Основни податоци
Површина 8,91 км2
Надм. височина 10 м
Население 234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25917
Повик. бр. 04662
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Тинингштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°49′N 8°55′E / 54.817° СГШ; 8.917° ИГД / 54.817; 8.917Координати: 54°49′N 8°55′E / 54.817° СГШ; 8.917° ИГД / 54.817; 8.917

Тинингштет (германски: Tinningstedt; дански: Tinningsted; севернофризиски: Taningstää) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)