Карлум

Координати: 54°50′N 8°58′E / 54.833° СГШ; 8.967° ИГД / 54.833; 8.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлум
Црква во Карлум
Црква во Карлум
Црква во Карлум
Грб на Карлум
Карлум во рамките на Германија
Карлум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Вернер Рихардсен
Основни податоци
Површина 14,46 км2
Надм. височина 13 м
Население 209 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25926
Повик. бр. 04666
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Карлум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°50′N 8°58′E / 54.833° СГШ; 8.967° ИГД / 54.833; 8.967

Карлум (германски: Karlum) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)